8
Mar

Reklam ve Medya İlk 6 Ay Yatırım Raporu Açıklandı!

Bağımsız danışmanlık şirketi Deloitte tarafından hazırlanan raporda Türkiye’de ilk 6 ayda reklamcılık ve medya sektörlerine yatırılan tahmini rakamlar açıklandı.
Türkiye’de toplam medya yatırımlar 6 milyar 294 milyon TL iken, reklamcılık ve medya yatırımları  7 milyar 867 milyon TL oldu.
Pandemi, reklam ve medya yatırımları üzerinde büyük rol oynadı. Rapora göre, ev içinde kullanılabilen, yaşam tarzı skalasındaki ürünler satan şirketler yeni müşteriler yakalamaya çalıştı. Reklamverenler önceliklerini buna göre ayarladılar. Evde geçirilen zamanın artmasıyla televizyon izleme süreleri artınca televizyon reklamlarına yapılan yatırımlar artarken, sinema ve açıkhava medya yatırımlarında büyük düşüşler gerçekleşti. Dijital içerikli reklamlar evde kaldığımız sürece daha çok içerik tüketimine bağlı olarak artış gösterdi. Yazılı basın medya yatırımları ise gazete dağıtımının kısıtlanması sebebiyle düşüş gösterdi.
Rapora göre, en büyük darbeyi ise sinema sektörü yaşamış oldu. Geçen yıla oranla yüzde 5 artış beklenirken virüs sebebiyle yüzde 31,6 küçülme bekleniyor.
Pandemi dolayısıyla tüm markalar dijital dönüşüm süreçlerini hızlandırmış oldular. Özellikle online ticaret yapan firmaların reklam yatırımlarında büyüme gerçekleşti.

Anahtar Kelimeler : reklamcılık, medya, pazarlama, yaratıcılık, strateji, kreatif, reklam, marka, ad, adhere

Leave a Reply